İçeriğe geç

İnce Telli Saçlar Nasıl Kalınlaştırılır

SAÇLARI TEMİZ TUTMAK

Saçlarınızı temiz tutmak saçları kalınlaştırmaya direkt olarak katkı sağlamasa da saçların kırılmasını ve ince telli saçların kronik bir sorunu olan saç elektriklenmesini engeller ve dolaylı olarak kalın tel görünümü verir.

Özellikle saçları soğuk suyla durulamak elektriklenmeyi önler.

SIK SIK TARAYIN

Duş öncesi saçlarınızı bir yağ ile nemlendirdikten sonra uzun uzun ve bastırarak geriye doğru tarayın kafa derinizdeki kan dolaşımını hızlandırmak saç tellerını besler ve kalınlaşmalarına yardımcı olur

SAÇLARINIZA SARIMSAK SÜRÜN

Her ne kadar kötü bir kokusu olduğu için kimse tercih etmek istemese de sarımsak saç tellerini kalınlaştırmak için şüphesiz ki en iyi yöntem.

Cilt ve sağlık için de son derece sağlıklı olan sarımsağın bir dişini ezdikten sonra herhangi bir saç yağı ile karıştırarak saçınıza uygulamalı 1 saat sonra ılık su ile durulamalısınız.

Koku hemen çıkmayacağı için gününüzü evde geçireceğiniz bir zamanı tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

SAÇLARINIZI BELİRLİ ARALIKLARLA KESTİRİN

Saçlarınız kıymetli olabilir ama saçlarınızı kestirmeyerek onların sağlıksız ve güçsüz olmasına sebep oluyorsunuz bu yüzden belirli aralıklarla saçlarınızın kırıklarını aldırmak saçın güçlü olmasını sağlar. Saç uçlarındaki kırıklar, saç derinizin altından salgılanan her türlü vitamin ve minerali boşa harcadığı için, saçları geri kalan kısmının da olması gerekenden daha güçsüz ve sağlıksız olmasına sebep olur.

Halbuki sık sık kestirerek, sağlıklı saçlara sahip olarak daha hacimli görünmelerini sağlayabilirsiniz.

YAĞ BAKIMI YAPIN

Saç tellerini kalınlaştırmak için kullanabileceğiniz bu tarif herkes tarafından sevilen ve beğenilen bir tariftir.Saç gürleştirme maskesi tarifini uygulamadan önce saçlarınızın temiz ve kuru olması gerekir.

MALZEMELER

 • hintyağı
 • badem yağı
 • argan yağı
 • zerdeçal
 • saç kremi

Bir kabın içine hint,badem ve argan yağlarından birer tatlı kaşığı koyduktan sonra içine 1 yemek kaşığı saç kremi ekleyin son olarak 2 tatlı zzerdeçal ekledikten sonra uygulayabilirsniz uygulama sonrası saçlarınızı sarın ve bir gece bekleyin.

6- İNCE TELLİ SAÇLARA ÖZEL ŞAMPUANLAR KULLANIN

Şampuan seçiminiz de saçlarınızın yapısal özelliklerini değiştiremeyecek olsa da geçici olarak hacim kazanmalarını etkileyecek bir unsurdur. İnce telli saçlara sahip olmanın negatif yönleri hesaba katılarak formülize edilen ve üretilen ince telli saçlara özel şampuanlar, sorununuzun bir kısmını ortadan kaldırabilir.

İNCE TELLİ SAÇLARIN KALIN TELLİ SAÇLARA GÖRE DEZAVANTAJLARI

Saçlar yapısal olarak bir sürü farklı özellik gösterir bunlardan biri de ince ve kalın olarak ayrılan saç telleridir.

 • Kalın telli saçlar daha dayanıklıdır. Kırılmaları daha zordur, diğer yandan ince telli saçlar kolay yıpranır ve hızlı kırılır
 • Kalın telli saçlar daha geç yağlanırken, ince telli saçlar hızla yağlanacak çoğu kez de temiz olmalarına rağmen pis gözükecektir
 • Bakımı daha zor olan ince telli saçlar taranmış olmasına rağmen çabuk elektriklenir, saçak saçak bir görüntü oluşturur. Yani her bakımdan zor bir saç türüdür ince telli saçlar.

SAÇLARIN GÜRLÜĞÜ SAÇ TELLERİNE Mİ BAĞLIDIR?

Çoğu insan ince telli saç sahiplerinin saçlarının gür olmadığını, gür olan tüm saçların kalın telli olduğunu düşünür.

Ancak gür saçların bununla bir ilgisi  yoktur ama illa bir alaka kurmak gerekirse şöyle söyleyebiliriz aynı miktarda saça sahip iki insandan birinin saçları ince telli diğerinin kalın ise kalın olan daha gür görünür ama bu kalın telli insanların saçlarının seyrek, ince telli insanların saçlarından daha gür olduğu manasına gelmez.

Burada bahsettiğimiz gürlükten ziyade hacimdir. Gürlük saç teli sayısı ile alakalıyken, hacim saçların ne kadar gür göründüğü ve yer kapladığıyla alakalıdır.

SAÇ TELLERİNİN İNCELMESİ NEDEN OLUR?

İnce telli saçlar genellikle genetik geçişlidir yani ebeveynlerinizin saç telleri inceyse, sizin saçlarınızın da bu şekilde olması neredeyse kaçınılmazdır.Ancak daha önceleri normal kalınlıkta saçlara sahip olmasına rağmen, sonradan dış etkenlere bağlı olarak saçları incelen kişiler şunlara maruz kalmış olabilirler;

 • Saçların çok fazla perma, boyama, açma gibi işlemler görmesi
 • Saçlara çok fazla fön çekilmesi
 • Saç düzleştirici ürünlerin haddinden fazla kullanımı
 • Beslenmeye bağlı olarak oluşan vitamin eksikliklerinin saçlarda kendini göstermesi

KALINLAŞTIRILAMAYAN İNCE TELLİ SAÇLARI NASIL DAHA HACİMLİ GÖSTEREBİLİRSİNİZ?

Saç teli incelmesi sorunu, dış etkenlere bağlı olarak sonradan gelişmişse, saçlarınıza yapacağınız bakım maskeleri sayesinde sorunu önemli ölçüde ortadan kaldırabilecek olduğunuz gerçeğini bir kenara bıraksak dahi, en kötü ihtimalle, kökten yeni ve sağlı saçlarınız eskilerinin yerini alana dek kestirerek incelmiş saç tellerinden kurtulmak her daim mümkün olacaktır.

Bununla beraber ince telli saçlara sahip olma sebebiniz kalıtsak özelliklerse, saç tellerinizi kalınlaştırmak için yapabileceğiniz kalıcı bir sonuç olmadığı için, saçlarınızı daha gür, hacimli ve kalın telli göstermeyi sağlayan bazı hilelere başvurmayı öğrenmeli ve bu hileleri yaşam tarzı haline getirmelisiniz.

İşte ince telli saçları kalın göstermek için yapabilecekleriniz;

 • Saçınıza krepe yaparak kabartın
 • İnce Telli Saçlara Özel Kesimler yaptırın
 • Saçlarınız uzunsa kıvırcık saç modelleri, perma gibi alternatifleri deneyebilirsiniz.
 • Saçlarınıza bebek pudrası sürün
 • Saç Köpüğü ve spreyleri kullanın
 • Saç renklerinizde kotrast renkler kullanın
 • Saçlarınızı tersine kurutun

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: