İçeriğe geç

Bebeklerde Kabızlık

Bebekler kaka yaparken zorlanıyorsa, bu durum her zaman kabıza işaret etmez.  Yani bebeğin kaka yaparken zorlanması, hemen akla kabızlığı getirmemeli. 

Bebeklerin gün içinde kaka yapma sayısı değişiklik gösterebilir. Bu sayı, günde birkaç kezden üç günde bir kereye kadar farklılaşabilir. Peki, bebeğin kabız olduğunu nasıl anlarız? 

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri

  1. Karın bölgesinde sertlik
  2. İştah kaybı
  3. Kokulu kaka
  4. Ağlama ve huzursuzluk
  5. Kaka yapmadan önce ağrı, hırçınlık
  6. Kuru, sert ve topaklanmış kaka

Bebekler Neden Kabız Olur?

Bebeğin kabız olmasının birden fazla nedeni olabilir.

Anne sütü yerine mama ile beslenme: Anne sütüyle beslenen bebeklerde kabızlık olma ihtimali daha azdır. Çünkü anne sütünün sindirimi daha kolaydır. Anne sütü motilin denen hormonu içerir. Bu hormon, bebeklerin bağırsak hareketlerini artırarak, daha sık kaka yapmasını sağlar ve bu sayede anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık daha az gerçekleşir. Bu nedenle bebeğinizin yanında olamadığınızda da göğüs pompası kullanarak sütünüzü sağın. Sağılan sütü, anne sütü saklama şişeleri ya da süt saklama poşetleri içerisinde uygun koşullarda saklayın. 

Katı gıdaya geçiş evresi: Bebekler katı besinlerle tanışmaya başladığı sırada, bağırsakları bu besinleri sindirmeye hemen başlayamayacağı için daha sık kabız olurlar. Bu dönemde bebeklerin kaka yapma sıklığında ve kakasının sertliğinde değişiklikler oluşabilir ve zamanla geçer.

Liften fakir beslenme: Ek gıdaya geçerken bebeklerin beslenmelerinin bol su ve yüksek lifli gıdalar içermesi, bebeklerde kabızlık görülme riskini azaltır. Örneğin; püre veya ezilmiş elma, havuç, kayısı, frambuaz, çilek gibi..

Az su içmesi: Bebeklerde kabızlık oluşmaması için diğer bir yol ise onlara bol su verilmesi ve onların sulu gıdalarla beslenmesi. Bebeklere verilen 30-60 ml kaynatılmış ve soğutulmuş su, onların dışkılamasına yardım edecektir. Bebeklerin bol sıvı tüketmesi, kakalarının yumuşak olmasını ve kolay çıkmasını sağlarken, sıvı kaybı ise sert, kuru ve zor çıkan kakaya sebep olur.

Bebeğiniz kabız olduysa neler yapmalısınız? 

Bebeğin bacaklarıyla dairesel hareketler yapın. Böylece kakalarının da bağırsakları boyunca hareket etmesine yardımcı olun.

Göbek deliğinden başlayarak karnın dışına doğru, saat yönünde ve tersi yöne, karnına bebek masajı yapın. Bebeğin bu durumdan rahatsız olduğunu anlarsanız durun ve daha sonra tekrar deneyin.

Sıcak banyo, bebeğin dışkısını daha kolay atmasına yardım edebilir. Ayrıca banyo sırasında onun karnına masaj yapmak da faydalı olabilir.

Anüsün dış tarafına krem veya vazelin sürmek de onun kakasını yapmasını kolaylaştıracaktır.

Bebeğinizin kabız olduğunu düşünüyorsanız, konuyla ilgili doktorunuza danışabilirsiniz. Bebeklerde kabızlık, gıda alerjisi veya gıda zehirlenmesi gibi hastalıkların işareti de olabilir. Daha ciddi durumlarda ise metabolizma bozukluğunun veya doğuştan gelen bir hastalığın belirtisi olarak da kendini gösterebilir. Bu nedenle bebeklerde kabızlık ciddiye alınmalı ve durum devam ediyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: