İçeriğe geç

Yumurtalık Yaşlanması Nedir?Nasıl Anlaşılır?

Yumurtalık Yaşlanması Nedir?

Yumurtalık yaşlanması, 35 yaşından sonra yumurta sayısının azalmasıdır. Bu durum 45 yaşına kadar devam eder ve sonucunda yumurta sayısı iyice azalır. Ancak bazı bireylerde yumurta yaşlanması genç yaşta da yaşanabilir. Erken yaşta bu sorunla karşılaşan kadınlar en kısa zamanda doktora başvurarak önlemlerini almalıdırlar.

Yumurtalık Yaşlanması Nasıl Anlaşılır?

Bu sorunu birey ne yazık ki herhangi bir belirti sonucu farkında varamaz. Ancak jinekolojik muayene ve hormon testleri sonucu anlaşılabilir. Aksi taktirde anlayabilecek kesin bir yolu yoktur. FSH ve östrojen ölçümleri yumurtalıkların yaşlanması hakkında bilgi veren testlerdir. Bu ölçümler adet dönemindeyken yapılmaktadır.  Kesin sonuç vermese de son yıllarda yapılan AMH testi de yumurtalık yaşlanması hakkında bilgi verebilir.

Yumurtalık yaşlanması hamile kalıp kalınamayacağından çok hamile kalma potansiyelini taşır. Bu nedenle evli olup hamile kalmayı erteleten bireyler ileriyi düşünerek, yumurtalık yaşlanmasıyla ilgili testleri erkenden yaptırmaları onlar için en sağlıklı karar olacaktır. Bu sonuçla ‘yumurtalıkları yaşlanmış bir kadın hamile kalamaz’ söylemi gerçeği yansıtmamaktadır.

Yumurtalık Yaşlanması Kimlerde Görülür?

Genellikle 35 yaş ve üzeri itibari ile bireyin yumurtalıkları azalmaya başlar. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere bazı bireylerde bu durum daha erken yaşanabilir. Bu da yüzde onluk bir dilimi kaplamaktadır. Yani her on kadından birinde yumurtalık yaşlanması sorunu görülür.

NE YAPILMASI GEREKİR?

Erken yaşta yumurta yaşlanması meydana gelen kadınların yapması gereken çok fazla bir şey bulunmaz. Anne adayı olmak isteyen kadınların vakit kaybetmeden gebe kalması gerekir. Çünkü zaman geçtikte daha fazla yaşlanma meydana gelir.

Yaklaşık olarak 1 sene boyunca korunmasız cinsel ilişkiye girmesine rağmen hala gebe kalamamış olan kadınlar için tüp bebek tedavisi çözümdür. Yumurtalıkları tekrar gençleştirme gibi bir tedavi olmadığı için mevcut yumurtalardan mümkün olan en fazla verimi almak gerekir. Yumurtalık yaşlanması tüp bebek tedavisi için de engel oluşturduğu için bu süreç içerisinde hızlı hareket etmek lazım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: