İçeriğe geç

Kolajen Takviyesinin Faydaları

Her ne kadar gençlerde daha fazla olsa da, aslında yaşadığımız süre boyunca vücudumuz kolajen üretir. Fakat yaşlandıkça bu üretim azalır ve ciltte kırışıklıklar ile sarkmalar meydana gelir. Kolajen üretimini artırmak için öncelikle kolajen azalmasına neden olan faktörlerin önüne geçmek gerekir. Kolajen takviyeleri genelde 30’lu yaşlardan sonra önerilmeye başlanır. Peki kolajenin görev tanımı nedir. Vücudumuzdaki proteinin %25-35’i kolajenden oluşuyor ve 5 farklı yapıda vücutta bulunan kollajenin her bir türü eklemlerimizden cildimizin üst tabakasına vücudun farklı bölgelerinin yapısını destekliyor. Stres, uykusuzluk, kötü beslenme ve ilerleyen yaş ile ortaya çıkan vücudun doğal kolajen üretiminin azlığı ciltte sarkmalara, kırışıklıklara ve matlığa sebep oluyor.

Kolajen vücudunuzdaki en bol protein. En çok kaslarınızda, kemiklerde, tendonlarda, bağlarda, organlarda, kan damarlarında, ciltte, bağırsaklarda ve diğer bağ dokularında bulunur.

Kolajen yaşlandıkça azalır ve Cilt kırışıklıkları, Daha sert, daha az esnek tendon ve bağlar, Zayıflayan kaslar, Aşınmış kıkırdaktan kaynaklanan eklem ağrısı, Sindirim sisteminizdeki astarın incelmesiyle oluşan gastrointestinal problemlere neden olur.

Yaşlanmanın yanı sıra, insanlarda yeterli kollajen olmamasının en önemli nedeni yetersiz beslenmedir. Vücudunuz gerekli unsurlara sahip değilse kolajen üretemez.

Vücudunuz kollajen üretirken, amino asitleri birleştirir. Sığır, tavuk, balık, fasulye, yumurta ve süt ürünleri gibi protein yönünden zengin yiyecekler bu konuda en zengin besinlerdir.

Kolajen üretim işlemi ayrıca C vitamini, çinko ve bakır gerektirir. Narenciye, kırmızı ve yeşil biber, domates, brokoli ve yeşillik yiyerek C vitamini alabilirsiniz. Etleri, kabuklu deniz hayvanlarını, fındıkları, kepekli tahılları ve fasulyeleri yiyerek mineralleri elde edebilirsiniz.

Ancak yaşlandıkça, vücudunuz artık besin emilimini yüksek performansla gerçekleştiremez veya onları verimli bir şekilde sentezleyemez. Vücudunuzun kollajen üretmek için yeterli içeriğe sahip olduğundan emin olmak için yediklerinizi değiştirmeniz veya diyet takviyesi almanız gerekebilir.

Protein, vitamin ve minerallerle dolu sağlıklı yiyecekler servisine ek olarak, en doğru kollajen artırıcı öneri kemik suyudur. Marketlerden satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz.

Kemik suyu, kollajenleri sığır eti, tavuk veya balık kemiklerinden çekerek, doğrudan içebileceğiniz veya başka yemeklerde kullanabileceğiniz lezzetli bir sıvı bırakır. Tabii bunun için yalnızca organik kemik et suyunu satın almanızı veya yalnızca organik olarak yetiştirilen hayvanların kemiklerinden elde edilen et suyunu kullanmanızı öneririz.

Cilt kremlerinde kullanılan sentetik kollajenler de işe yarayabilir.  Bu, cildinizdeki su kaybını azaltmak ve çevresel unsurlardan korumak için film benzeri bir tabaka oluşturur. Ancak cilt kremini kullanmak, sağlıklı beslenme kadar etkili değildir .

Cildinize bakım yapan kollejenin faydaları.

1- Cilt Dokusunun Düzelmesi ve Sıkılaşması

Kolajenin, en önemli faydası: Daha sıkı, kırışıklıkları azalmış ve genç bir cilt. Cilt yapısını bir arada tutan kollejen üretimi hızlandığında erken yaşlanma belirtilerinin ortadan kalkması ve sarkan cilt yapısının toparlanması asla bir mucize değil.

2- İyileşen Dolaşım Sistemi

Kolajenin dokuları iyileştirme özelliği sadece cildin üst tabakalarında işe yaramıyor. İç dokularda da etksisini gösteren kollajenle damar esnekliğinin artması ve yapısının iyileşmesiyle daha kaliteli bir dolaşım sistemi ortaya çıkıyor ve kardiyovasküler sisteminiz daha sağlıklı bir forma kavuşuyor.

3- Eklemlerin Desteklenmesi

Kolajen demek esneklik demek, buna eklemlerinizin de daha esnek olması dahil. Eklem mobilitesinden şikayetçi olanlar ve eklem rahatsızlıklarına sahip olanlar kollajenin esneklik sağlayıcı özelliğinin faydasını görebilir.

4- Daha Gür Saçlar

Kelliğe bir çözüm olsa da yaşlanma belirtilerinden incelen saçlar ve saç foliküllerine karşı kollajen güçlü bir müttefik olabilir. Saç köklerini ve foliküllerini uyarıp kalınlaştıran kollajen daha gür ve güçlü uzayan saçlar için başvurabileceğiniz bir destek.

5- Hızlı İyileşen Yaralar

Yaş aldıkça iyileşmesi yavaşlayan yaraların bir sebebi de vücutta azalan kollajen üretimi. Vücuda yapılan ek kollajen takviyesi ve kollajen üretimini aktive edici takviyeler cildin yeniden yapılanmasını ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlıyor.

6- Daha İyi Çalışan Sindirim Sistemi

Kolajenin içinde bulunan bir aminoasit olan glisin mide asidi üretimini destekliyor, dolayısıyla yiyeceklerin daha iyi sindirilmesi sağlanıyor.

7- Selülitlerde Azalma

Cilt yapısını içten dışa destekleyen ve sıkılaştıran kollajen cilt altında şekilsizce yerleşen yağ dokusunun toparlanmasına yardımcı olabiliyor, sıkılaşan ciltte selülit görünümü azalıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: