İçeriğe geç

Orgazmın vücut üzerindeki şaşırtıcı etkileri

Orgazm olmak bazı toplumlarda sadece erkekler için önemli gibi algılansa da, aslında kadınlar için de orgazm hayati önem taşır. Kadın ve erkek için ruh ve beden sağlığı için cinsel yaşamın ve orgazmın önemi büyüktür. Toplumsal kurallar, utanma duygusu, doğru bilinen yanlışlar nedeniyle özellikle kadınlar hayatlarının en özel dönemlerinde pek çok sorunla karşılaşırlar.Orgazm kadın ve erkekte farklı şekillerde ve etkilerde ortaya çıkar. Dünyada 4000 kadın üzerinde yapılan araştırmalarda, kadınların üçte birinin hiç orgazm olmadığı ortaya çıkmıştır. Sadece onda biri oranında kadının her cinsel birleşmede orgazmı yaşadıkları da bir diğer gerçek. Bu durumda klitoraluyarı olmadan orgazm olabilen kadınların oranı yüzde 30 olup, mastürbasyonla orgazma ulaşanların oranı yüzde 34’tür.

Bununla birlikte orgazma ulaştığınızda vücudunuzun nasıl bir etki içinde olduğunu da bilmelisiniz.

AĞRI KESİCİ GÖREVİ GÖRÜR

1

Orgazm sadece coşu sunmakla kalmaz aynı zamanda iyi hissetmenizi sağlayan oksitosin ve endorfinleri de salar. Oksitosinin salınımı ağrının giderilmesiyle ilişkilendirilmiştir.

UYKUYA GEÇİŞİNİZ DAHA KOLAY OLUR

2

Orgazmlar ayrıca endorfin seviyelerini artırarak ve vücudunuzun adrenal bezler tarafından salınan stres hormonu olan kortizolü temizleyerek derin rahatlamayı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Doğal bir stres giderici ve antienflamatuar olmasının yanı sıra bu endorfinler daha iyi uykuya yardımcı olur.

İŞTAHI DÜZENE SOKAR

3

Orgazm sırasında salınan hormonlar hipotalamus bezinize enerji verebilir. Bu da vücudunuzun iştahı, vücut sıcaklığını ve duyguları düzenlemesine yardımcı olur.

GENÇ GÖRÜNMENİZİ SAĞLAR

4

Evet, düzenli orgazm yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olur. Orgazm sırasında beyne giden oksijen kan dolaşımını artırarak sizi daha uzun süre genç kalmanızı sağlayabilir. Besinler ve oksijenin bu şekilde artmasıyla orgazm doku onarımına yardımcı olur.

SİNDİRİMİ DÜZENLER

5

Orgazm sayesinde oluşan lenfatik masaj, vücudumuzun doğal detoksifikasyon sürecine yardımcı olur, bu da sindirim ve ruh halinimi iyileştirmeye yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: