İçeriğe geç

Parfümün İnsan Sağlığına Zararları

Kullandığımız parfüm insanlara zarar verdiği gibi doğadaki diğer canlılara da zarar verdiği tespit edilmiştir. Bir kişinin parfüm gibi uçucu gazlar kullanması ozon tabakasını delmeyecektir ancak dünya üzerindeki milyarlarca insan tarafından kullanılan bu ürün ozon tabakası için bir tehdit oluşturuyor.

dünya

Parfümün zararları küçümseyeceğimiz kadar basit değildir. Yapılan araştırmalarda parfümün insan sağlığına olumsuz bir etkisi olduğu sonucuna ulaşıldı.

parfim

Güneşe çımadan önce cilde sıkılan parfüm güneşten gelen ışınlara maruz kalarak vücutta kırmızı lekelerin oluşmasına neden oluyor.

Oluşan bu kırmızı lekeler tedavi edilmediği sürece cilt kanserine neden olabilir. Bu riskinizi azaltmak için dışarıya çıkmadan 30 dakika önce parfümünüzü sıkınız. Acil bir durumda parfümü sıkıp hemen dışarıya çıkmanız gerekecekse mutlaka vücudunuzun açık kalan yerlerine güneş kremi sürünüz. Kremin emilim süresi 15 dakikadır bu nedenle dışarıya çıkmadan en az 15 dakika önce güneş kreminizi sürünüz.

cilt kanseri

Vücudunuzda oluşan kırmızı lekeleri tedavi ediniz. Bu zamanla kansere ve diğer önemli hastalıklara neden olabilir.

Ucuzluklarda satılan korsan parfümler %95 sentetik olarak petrolden yapılıyor. Bir çok zararlı kimyasalın birleşimi sonucu ortaya çıkan sahte parfümler adeta zehir saçıyor. Parfüm zaten zararlıdır ama sahtesi daha da zararlıdır. İllaki parfüm kullanmak istiyorsanız orijinal parfüm kullanmalısınız. Öyle oradan buradan satılan çakma parfümleri almaktan kaçının. İleriki zamanlarda sizlerin sağlığı üzerinde oldukça kötü etkiler bırakacaktır. Güzel kokmak istiyorsanız bunu doğal yollarla da sağlayabilirsiniz. Mesela evde gül suyu yaparak bunu cildinize sürdüğünüz zaman mis gibi kokacaksınız.

parfüm

Parfümün Diğer Zararları;

  1. Burun tıkanıklığı
  2. Hapşırma
  3. Karın ağrısı
  4. Öksürük
  5. Astım
  6. Ciltte kızarma
  7. Cilt yanması

Eğer parfüm kullandığınız zaman bu belirtilerden en az birini görüyorsanız mutlaka doktora gitmeniz gerekecektir çünkü parfümün zararları küçümseyeceğiniz kadar masum değildir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: