İçeriğe geç

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Kış aylarında sıklıkla tüketilen bitki çaylarının başında gelen ıhlamur, sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Ihlamur Tüketmenin İnsan Sağlığına Faydaları

Ilıman iklimlerde yetişen ıhlamur, hoş kokulu ve sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Demet demet sarkan sarı renkli ve oldukça hoş kokulu çiçekleri ile hemen hemen her sokakta ıhlamur ağaçlarına rastlanılmaktadır. Özellikle kış aylarının gelmesiyle birlikte sıkça tüketilen ıhlamur çayı sağlık açısından oldukça önemli bitki çaylarının başında gelmektedir. Kış aylarında birçok hastalığa karşı korma ve direnç sağlayan ıhlamur çayı hemen hemen herkes tarafından sevilmektedir. A vitamini bakımından oldukça zengin olan ıhlamur aynı zamanda doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. Sindirim sistemini düzenler ve bağışık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Düzenli ıhlamur tüketimi cilt sağlığından kalp sağlığına kadar birçok alanda etkili bir koruma ve tedavi sunmaktadır. Farklı kültürlerde de tercih edilen ıhlamur tüketimi sindirim ve bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı koruma sağlamasının yanı sıra sakinleştirici olarakta kullanılmaktadır. Sakinleştirici özelliğine sahip olan ıhlamur, stresi azaltarak sinirleri yatıştırır. Aynı zamanda uyku problemi yaşayan kişilerin ıhlamur tüketimi ile uykuya daha rahat geçişi sağlar ve daha rahat uyku imkanı sunar.

ihlamur-tuketmenin-insan-sagligina-faydalari.jpg

Ihlamurun Bağışıklık Sistemine Faydaları

Özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilen ıhlamur, bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı önemli ölçüde koruma ve direnç sağlamaktadır. Düzenli ıhlamur tüketimi kış aylarında meydana gelen salgınlara karşı koruma sağlar. Aynı zamanda kış aylarında hastalıklara karşı koruma amaçlı tüketilen ıhlamur çayı bal ve limon ile birlikte tüketildiğinde daha fazla etki sağlamaktadır. Ballı ve limonlu ıhlamur çayı tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur çay ılıdıktan sonra bal ilave etmektir. Aksi halde sıcak su balın etkisini azaltıcaktır. Kış aylarında hastalıklara karşı yüksek koruma ve direnç sağlayan ıhlamur, soğuk havaların etkisiyle ve hastalıklar nedeniyle meydana gelen öksürüğü en aza indirir. Öksürük tedavisinde sıklıkla kullanılan ve olumlu sonuçlar alınmasını sağlayan ıhlamur vücut direncini arttırarak hızlı iyileşme sağlamaktadır. Aynı zamanda kış aylarında kan dolaşımını hızlandırarak üşüme sorununu en aza indirir. Özellikle kansızlığı gidererek üşümenin azalmasını ve hatta ortadan kalkmasını sağlar.

Kronik hastalıklardan olan bronşit ve astım tedavisinde olumlu sonuçlar veren ıhlamur çayı tüketimi solunum yollarını açarak rahat nefes alınmasını sağlar. Özellikle kış aylarında kendini gösteren bronşit, ilaç tedavisinin yanı sıra ıhlamur çayıyla da tedavi edilmektedir. Ihlamur çayı bornşları rahatlatarak kolay nefes alınmasını sağlar. Astım gibi kronik solunum yolu hastalıklarının tedavisi ıhlamur çayı ile desteklenmektedir. Düzenli kullanım ile astım belirtilerini azaltarak atakların daha seyrek meydana gelmesini sağlar. Aynı zamanda astımı tetikleyen birçok bağışıklık sistemi hastalığına karşı koruma ve direnç sağlar. Kış aylarında artan soğuk algınlık ve benzeri birçok bağışıklık sistemi hastalıklarında terleme ile tedaviye katkıda bulunulmaktadır. Terleyerek vücuttaki zararlı toksinlerin atılımı sağlanarak iyileşme süreci hızlandırılır. Bu dönemlerde tüketilen ve terlemeye yardımcı olan ıhlamur çayına acı biber katılarak daha çok terleme sağlanabilir.

ihlamurun-bagisiklik-sistemine-faydalari.jpg

Ihlamurun Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları

Kan akışını hızlandırıcı özelliğiyle bilinen ıhlamur, kan akışını hızlandırarak damar çevresinde oluşabilecek tabakaları engeller ve damar tıkanıklığının önüne geçer. Kan dolaşımını hızlandıran ıhlamur aynı zamanda kanın temizlenmesini de sağlar. Kan akışını hızlandıran ve kanı temizleyen ıhlamur, damar tıkanıklığını önleyerek kalp sağlığına katkıda bulunmaktadır. Kalp sağlığına dolaylı yollardan da olsa katkı sağlayan ıhlamur, vücut sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Ihlamurun Sindirim Sistemine Faydaları

Tıpkı bağışıklık sisteminde olduğu gibi sindirim sisteminde de oldukça etkili olan ıhlamur çayı, hazmı kolaylaştırır ve çeşitli sindirim sistemi hastalıklarına karşı koruma sağlar. Uzmanlar günde 3 bardak ıhlamur çayı tüketimi önermektedir. Özellikle metabolizması yavaş çalışan ve tembel sindirim sistemine sahip olan kişilerin ıhlamur tüketimi ile metabolizmanın ve bağırsakların hızlı çalışmasını sağladığını belirtilmektedir.

Ihlamurun Cilt Sağlığına Faydaları

Özellikle kuru ve hassas ciltlere önerilen ıhlamur, cildi nemlendirir ve besler. Cildin sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayan ıhlamur, cildin tazelenmesini sağlar. Cildin temizlenmesini sağlayan ıhlamur, hücrelerin yenilenmesini sağlayarak leke ve kırışıklık oluşumunu engeller. Birçok cilt bakım ürünlerinin içeriğinde kullanılan ıhlamur, cilt bakımına katkı sağlarken aynı zamanda birçok cilt hastalığına karşı koruma ve tedavi imkanı sağlar. Egzama ve sedef hastalığının tedavisinde de kullanılan ıhlamur, kaşıntıyı önleyerek cildin ferahlamasını sağlar. Aynı zamanda göz ve göz çevresine uygulanan ıhlamur suyu çapaklanmayı önler ve göz çevresini bakterilerden arındırır.

Ihlamurun Saç Sağlığına Faydaları

Kaşıntı önleyici özelliğine sahip olan ıhlamur saç durulama suyuna katıldığında saç derisini besler ve saç derisinde meydana gelen kaşıntıları ortadan kaldırır. Besleyici özelliği olan ıhlamur saçları besleyerek gürleşmesini sağlar. Gün içerisinde saç derisinde biriken toz, kir ve kalıntıları temizleyerek saç derisini arındırır. Aynı zamanda saçların güçlenmesini de sağlamaktadır.

Ihlamur Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Ihlamur çayı tüketiminde dikkate edilmesi gereken önemli unsurlardan biri tüketim miktarıdır. Uzun süreli ve aşırı ıhlamur tüketimi çeşitli kalp rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Ancak  kısa süreli kullanımlarda herhangi bir yan etki görülmez.
  • Gebelik ve emzirme dönemindeki kadınların ıhlamur çayı tüketmeden önce mutlaka doktorlarına başvurmaları önerilmektedir.
  • Ihlamur çayı hazırlarken uzun süre kaynatmak etkilerinin azalmasına ve yarar sağlamamasına neden olmaktadır.
  • Ihlamuru tüketirken ılık olmasına özen gösterin.

LÜTFEN DİKKAT

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: