İçeriğe geç

Sahte Bal Nasıl Anlaşılır

İçerisinde klasik yapay bal aroması kullanılmış ballarda, daha önce bu tadı tanıyor ve seçebiliyorsanız balın sahte bal olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Ancak çok bilinen bu yapay bal aroması dışında balın sahte olup olmadığını anlamak tat ve koku ile pek mümkün olmayıp laboratuvar analizi gerekmektedir. Bir balın sahte olmaması için Apis Melifera türünden bal arısı, çiçekten veya ağaç salgılarından topladığı nektar ile bal üretmesi gerekmektedir. Arılar, nem oranı çok yüksek nektarı işleyerek nem oranını %20 nin altına indirirler. Arılar nektarı işlerken içerisine kendilerinden Diaztas enzimi ve prolin proteini gibi onlarca katkıda eklerler. Günümüzde sahte balı anlamanın yolu, laboratuvar analizi ile baldaki Diastaz, prolin ve c4 şeker miktarına bakıp Türk Gıda kodeksi Bal tebliğinde belirlenen miktarların ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmektir.  Bal tebliğine göre diaztas değeri balda  en az 8, prolin değeri en az 300 ve C4 değeri de en fazla %7 şeklinde olması gerekir. Bu kriterlere uymayan bal sahte bal olarak işlem görür.

Çok düşük fiyata gerçek bal satın almanız mümkün değil, çünkü bal, arıların bitkilerden elde ettiği zahmetli bir iş. Dolayısıyla şeker şurubunun tatlandırılıp, aromalandırılıp satılmasıyla gerçek bal arasında tabii ki fiyat farkı var. Bir de şöyle bir durum var. Arı kovanlarının önüne şeker şurubu ya da şeker konulabiliyor. Burada yine bal arılara ürettiriliyor ama gerçek bal değil. Çünkü çiçeklerden gelen nektarları içermiyor. Buna da ‘sahte bal’ diyebiliriz.

Sonuç olarak “sahte bal nasıl anlaşılır?“ sorusuna laboratuvar analizi dışında bir yol göstermek sağlıklı değildir.Sahte balı en emin şekilde laboratuvar analizi ile anlayabiliriz.  Halk arasında sahte balın kalemle yazarak veya ateş ile yakarak anlaşılabileceği yönüne söylentiler olsa da bu yöntemler bilimsel olmayıp balın türüne nem oranına ve üretildiği yöreye göre farklı sonuçlar vermektedir. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: