İçeriğe geç

Keten tohumunun faydaları

Keten, küçük ama sağlık anlamında çok güçlü bir tohumdur. Ülkemizde de keten tohumu bir süreden bu yana özellikle sağlıklı beslenmek isteyen kişiler tarafından tüketiliyor. Uzmanlar, sağlık için her gün bir çorba kaşığı keten tohumu tüketmeyi öneriyorlar. İşte keten tohumunun faydaları!

Bu tohum beslenme için mükemmeldir ve tıbbı takviye olarak kullanılıyor. Keten tohumu kolesterolü düşürür. İnsan vücudunu ısıtır. Keten tohumunun günlük olarak alınması halinde sindirim sisteminizi korumak için gerekli lifi sağlar. Keten tohumu yediğiniz zaman sıvı tüketimini yüksek tutmanız gerekiyor.

Bir kaşık dolusu keten tohumu, size omega 3 yağ asitlerini verecektir. Omega 3 yağ asitleri, balık yağı içinde bulunurlar. Az balık tüketen biriyseniz, omega 3 ihtiyacınızı karşılamış olacaksınız. Böylece kızartma balık yerine omega 3 alarak kolestrolünüzü de düşürebilirsiniz. Bu da size güzel ve parlak bir cilt olarak geri dönecektir.

Keten tohumu, alfa lineoic asitleri içerir. Bu asit, kronik kalp hastalıkları, artrit, şeker hastalığı nedeniyle iltihapların
azaltılmasına yardımcı olur ve hatta daha spesifik olmak üzere kolon kanserine karşı vücudunuzun korunmasına
yardımcı olur.

Keten tohumu, içerdiği yüksek lif sayesinde kolesterol düşürücüdür. Yüksek lif, diyetlerde tok hissetmenize yardımcı olur, böylece daha az yemek yemenize yardımcı olur. Kan şekerinizi stabilize eder, bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasını sağlar.

Antioksidanlar ve fitokimyasallar içeren bir anti-aging besindir. Keten tohumu, bağırsakları çalıştıran ve kadınlık
hormonları dengeleyen ligans içerir. Bunlar, doğurganlığı arttırır, meme kanseri riskini azaltır ve menopoz öncesi
semptomları azaltmaktadır. Bu etkiler araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Keten tohumu, doyurucu bir protein ve lif dozu sağlamak, iştahı azaltmak ve kilo kontrolüne yardımcı olmak gibi birçok sağlık yararı ile bilinir. Keten tohumu, doyurucu bir protein ve lif dozu sağlamak, iştahı azaltmak ve kilo kontrolüne yardımcı olmak gibi birçok sağlık yararı ile bilinir. Keten yağı veya keten tohumu yağı olarak da bilinen keten tohumu yağı, öğütülmüş ve doğal yağlarını serbest bırakmak için bastırılan keten tohumlarından yapılır. Keten yağı veya keten tohumu yağı olarak da bilinen keten tohumu yağı, öğütülmüş ve doğal yağlarını serbest bırakmak için bastırılan keten tohumlarından yapılır.

  • Omega 3 yağ asitleri yüksektir. Keten tohumu gibi, keten tohumu yağı da sağlıklı omega-3 yağ asitleri ile doludur.
  • Kanser hücresi büyümesini azaltmaya yardımcı olabilir. Mevcut araştırma test tüpü ve hayvan çalışmaları ile sınırlı olsa da, keten tohumu yağının kanser hücrelerinin büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bir hayvan çalışmasında, farelere 40 gün boyunca 0.3 ml keten tohumu yağı verildi. Kanserin yayılmasını ve akciğer tümörlerinin büyümesini engellediği bulunmuştur. Başka bir küçük hayvan çalışmasında, keten tohumu yağının sıçanlarda kolon kanseri oluşumunu bloke ettiği gösterilmiştir. Ayrıca, test tüpü çalışmaları benzer bulgular üretmiştir, keten tohumu yağının meme kanseri hücrelerinin büyümesini azalttığını gösteren birkaç çalışma vardır. Yine de, bu bulgular ümit verici olsa da, bu sonuçların insanlara nasıl tercüme edileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
  • Kalp sağlığına faydalıdır. Birçok çalışma, keten tohumu yağının kalp sağlığına fayda sağlayabileceğini bulmuştur. 59 kişide yapılan bir çalışmada, keten tohumu yağının etkileri, omega-6 yağ asitleri bakımından yüksek bir tür yağ olan aspir yağı ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada, bir çorba kaşığı (15 ml) 12 hafta boyunca keten tohumu yağı takviyesi, aspir yağı ile takviye edilmesinden daha düşük kan basıncı seviyelerine yol açtı.

Kabızlık ve ishalin tedavisine yardımcı olabilir. Keten tohumu yağı hem kabızlığı hem de ishali tedavi etmede etkili olabilir.Cilt sağlığını iyileştirebilir. Keten tohumu yağı da cilt sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.Enflamasyonu azaltabilir. Omega-3 yağ asidi içeriği sayesinde, bazı araştırmalar keten tohumu yağının belirli popülasyonlardaki inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Birçok yaygın gıdaya keten tohumu veya keten tohumu yağı eklenebilir. Bazı kullanım alanları şu şekilde olabilir:

Birkaç keten tohumunu suya ekleyip içmek.
Keten tohumunun yağını salata sosu olarak kullanabilirsiniz.
Sıcak veya soğuk kahvaltılık gevreklerin üzerine öğütülmüş keten tohumu serpin.
Yoğurdunuza karıştırın.
Kurabiye, çörek, ekmek veya diğer hamurlara ekleyebilirsiniz.
Smoothielere ekleyebilirsiniz.

Keten tohumu çok fazla olmamak kaydı ile azar azar yemek ya da yoğurt gibi gıdaların içine eklenerek kullanılabilir. Keten tohumu kabızlık için kullanılabileceği gibi aşırı tüketimlerde ishal yapabilir. Bu nedenle bilinçli tüketilmelidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: