İçeriğe geç

Her gün bir fincan içerseniz

Çarpıntı yapar, gece uyutmaz diyerek temkinli yaklaştığımız kahve aslında her gün düzenli olarak içildiğinde tam bir şifa deposu.

Kahvenin cilde faydaları oldukça fazladır. Sade kahveyi içmekle kalmayıp telvesinden de faydalanabilirsiniz. Türk kahvesi telvesi ile cildinize peeling yaparak cilt altındaki kan damarlarının daraltılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede yüzünüzdeki şişliklerden kurtulabilirsiniz. Kahvede bulunan kafein, göz altı şişkinliklerine adeta meydan okur. Bunun için Türk kahvesine bir top pamuk batırıp göz altlarınıza yavaş yavaş masaj yapabilirsiniz.

Cildinizi temizlemek için de yine kahve telvesinden yararlanabilirsiniz. Haftada bir kez kahve telvesiyle temizlenmiş cildinize peeling yapmayı unutmayın. Düzenli olarak uyguladığınız Türk kahvesi peelingi sayesinde daha genç bir görünüm kazanacaksınız.

Kahvenin içerdiği kafein maddesi, Alzheimer oluşumunda rol oynayan beta amiloid birikimini önemli ölçüde azalttığı ve böylece alzheimer gelişmesini önlediği tahmin edilmektedir. Her gün bir fincan Türk kahvesi içerek beyin sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kahve sütle birlikte içildiğinde, vücuda dengeli protein, karbonhidrat ve yağla alındığından kişiyi daha uzun süre tok tutmaktadır. Verdiği tokluk hissi diyet yapan kişilerde fayda sağlamaktadır. Beslenmenize dikkat ediyorsanız ve diyet yapıyorsanız Türk kahvesini sütlü bir şekilde pişirebilirsiniz.

Kahvenin insülin direncini kırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu etkinin azalması kişide tatlı ihtiyacını baskılar. Sürekli tatlı yeme isteği olan kişilerin bu isteklerini bastırmada kahve içmeleri önerilir. Tatlı kriziniz başladığı anda bir fincan sade Türk kahvesi hazırlayın. Kahvenin yanında bir adet hurma yiyerek tatlı isteğini tamamen kaldırabilirsiniz.

Kahve içeriğindeki etkin kafein, zihnin uyanık kalmasını sağlayarak konsantrasyonu artırır. Zihnin daha dirençli ve uyanık olmasına yardımcı olur. Ayrıca her sabah içilen bir fincan kahve güne daha zinde ve enerjik başlamanızı sağlar.

Kahvede bulunan kafein, vücudun yağ yakması için sinir sistemine sinyaller gönderir ve aynı şekilde kanda adrenalin düzeyini artırır. Bu durum yoğun fiziksel etkinlik öncesi bünyeyi hazır hale getirmek için faydalıdır. Bu özelliğinden dolayı, sporcular antrenmanlarına başlamadan önce kahve tüketmeye özen gösterirler. Siz de kilo vermek istiyorsanız ara öğünlerinize bir fincan şekersiz Türk kahvesi ekleyebilirsiniz.

Kahve, bilinenin aksine çarpıntı yapmaz. Ancak tüketim miktarı kontrol altında tutulmalıdır. Vücuda alınan fazla miktar kafein çarpıntı şikayetine neden olabilir. Günde bir fincan kahvenin üzerine çıkmazsanız kalp sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Kahvenin kalp sağlığıyla ilişkisi araştırılmaya devam ediyor ancak son bilimsel veriler kafeinli ürünlerle ritim bozuklukları arasında bir ilişki olmadığını ortaya koydu. Ayrıca başka bir araştırma sonucunda da günde birkaç fincan kahve tüketiminin kalp hastalıklarına yol açan damar tıkanıklığının önüne geçtiğini söylüyor.

Birçok bilimsel araştırma sonucuna göre kahve tüketen, özellikle kadınların kalp hastalıklarına yakalanma riski tüketmeyenlere göre %20 daha azdır.

ABD’de yapılan bilimsel araştırmalar, günde 3-4 bardak kahve tüketiminin depresyonla mücadelede ciddi katkı sağladığını ortaya koymuştur. Düzenli olarak kahve tüketimi depresyona girme riskini %50 oranında azaltabilir.

Türk kahvesi telvesiyle birlikte pişirildiğinde antioksidan kapasitesi artar. Antioksidan oranı yüksek yiyecek ve içecekler tüketerek, kandaki antioksidan miktarını artırabilirsiniz. Bu sayede oksidatif stresle mücadele edebilir ve hastalıklara yakalanma riskiniz azalır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: