İçeriğe geç

Sirke ile gebelik testi nasıl yapılır

Gebelik oluştuğunda, vücutta HCG hormonu değeri yükselir. Dolayısıyla gebeliğin tespit edilebilmesi için uygulanan testler HCG hormonuna dayalı olarak yapılır. Sirke ile yaptığınız testte ulaşacağınız sonucun doğruluk payı, evde kullanılan diğer yöntemlere göre daha yüksektir. Çünkü sirkenin içerisinde bulunan seyreltilmiş asitlerin HCG hormonu içerisindeki proteinler ile etkileşime geçmesiyle sonuç ortaya çıkar. Bu haliyle sirke ile yapılan test, eczanelerde satılan gebelik testleri ile aynı mantıkta çalışır. Şeker, karbonat gibi malzemeler ile yapılan testler bu sebeple kesin olarak doğru sonuç vermeyebilir.

SİRKE İLE HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Piyasada elma sirkesi, üzüm sirkesi gibi farklı çeşitlerde sirkeler bulabilirsiniz. Ancak sirke ile hamilelik testini uygulayabilmek için berrak bir renge sahip olması ve renk değişimlerinin kolaylıkla takip edilebilmesi gerkiyor. Bu yüzden beyaz sirke tercih etmek doğru bir seçim. Evlerde temizlikte de sıklıkla tercih edilen beyaz sirke ile aşağıdaki gibi 2 farklı şekilde test yapabilirsiniz.

Yöntemlerden ilkinde;

l Yarım bardak kadar beyaz sirkeyi bir kase içine koyun.
l Bir kaç damla idrarı sirkenin üzerine damlatın.
l En az 5 dakika bekleyin.
Bu işlemde, sirkede oluşacak renk değişimine dikkat etmek gerekiyor. Eğer renk değişmişse test sonucu pozitif yani “Tebrikler, hamilesiniz!” Ama renkte herhangi bir değişiklik olmuyorsa test sonucu negatif yani muhtemelen hamile değilsiniz.

Diğer yöntemde ise;

l İdrarı bir kabın içerisine alın.
l Üzerine 10 damla kadar beyaz sirke damlatın.
l 5 dakika bekleyin.
Sürenin sonunda idrar üzerinde köpükler oluşması test sonucunun pozitif olduğunu gösterir. İdrar üzerinde herhangi bir değişiklik olmuyorsa bu durumda test sonucu negatif demektir. Bu da hamile olmadığınızı gösterir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: