İçeriğe geç

Kalıcı Zayıflama Ne Demektir?

Kalıcı zayıflamak için yeterli ve dengeli bir beslenme programına sahip olmak gerekir. Vücuttaki karbonhidrat, yağ ve protein oranı dengeli bir şekilde olmalıdır. Et, süt ve süt ürünleri, sebze, meyve, balık gibi besin gruplarından dengeli bir şekilde beslenmek gerekir. Besin değeri yüksek fakat kalori oranı düşük besinlerden yararlanmak gerekir. Lif oranı yüksek olan besinler tercih edilmelidir. Kalıcı zayıflama için uygun bir programın oluşturulabilmesi için bir uzmanla görüşülüp gerekli tahliller yapılmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü haftada yarım veya 1 kilo kaybının normal olduğunu söyler. Bu değerin üstünde verilen kilolar sağlıklı olmayabilir. Su ve kas kaybına sebep olabilir. Bu durum uzun süre tekrar ettiğinde metabolizmayı yavaşlatabilir. Bu yüzden kalıcı bir şekilde zayıflamanın yolu yeterli ve dengeli beslenmeyle beraber egzersiz yapmaktır.

Sağlıklı Ve Kalıcı Kilo Kaybı

Sağlıklı ve kalıcı kilo kaybı için genel sağlık kontrolünden geçilmelidir. Diyetisyen tarafından kişinin yaşına, boyuna, kilosuna göre uygun sağlıklı beslenmeyi sağlayacak bir program hazırlanmalıdır. Bilinçli bir şekilde yapılmayan düşük kalorili sağlıksız zayıflama diyetleri kişilerde sağlık açısından olumsuz durumlara yol açabilir. Baş ağrısı, yorgunluk, kalp ritmi bozukluğu, konsantrasyon eksikliği, kabızlık, ciltte kuruluk gibi birçok sağlık sorunu örnek verilebilir. Bu sağlıksız diyetler metabolizma hızının düşmesine sebep olur. Diyet bittikten sonra kiloların tekrar alınması nedeniyle kişi sürekli bir diyet uygulamak zorunda kalır.

Aşırı zayıflama isteği bilinçsiz uygulanan diyetler yüzünden kişilerde yeme bozukluğuna neden olabilir. Birçok kilolu bireyin aklında hemen zayıflayayım mantığı vardır. Bu durumdan dolayı sürekli kendisine uygun olmayan ve zararlı olarak lanse edilen sağlıksız diyetleri tercih edip kendilerine daha çok zarar vermektedirler.

Eğer gerçekten kalıcı kilo vermek istiyorsanız öncelikli olarak bir diyetisyene başvurup sizin için en uygun olan diyet programını hazırlamasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hem sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olursunuz hem de kalıcı zayıflamak için bir adım atmış olursunuz.

Sağlıklı Zayıflama İçin Ne Yapılmalıdır?

Pek çok yan etkisi bulunan ilaçlar kullanılmamalıdır. Öğünler atlanmamalıdır. Düzenli olarak 3 ana 3 ara olmak üzere toplamda 6 öğün besin almaya özen gösterilmelidir. Yemeklerde işlenmemiş zeytinyağı kullanılmalıdır. Mevsimine göre meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Yemek yerken acele edilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: