İçeriğe geç

El dezenfektanı satın alırken bilinmesi gerekenler

Kişisel bakımın ve temizliğin, sağlıklı bir yaşam döngüsünde ne kadar önemli bir yere sahip olduğu herkes tarafında bilinirken, Covid-19 gibi hayatımıza giren salgın hastalıklarla birlikte önemini iyice anlamış olduk. Yani bulaşıcı hastalıkların tamamından korunmak ve kendimizi ya da evimizi bu tip hastalıklardan korumak için hijyene ekstra özen göstermeliyiz. Etrafta bildiğimiz bir salgın hastalık olsa da olmasa da, her zaman hijyenimizi korumak üzerine yaşamımızı kurgulamalıyız.

El Dezenfektanı Nedir, Ne İşe Yarar?

Evde yaşayan ve zamanının çoğunu evde geçiren kişiler için kişisel temizliğini sağlamak nispeten kolay olsa da, dışarı çıkan kişiler için hijyeni sağlamanın aynı kolaylıkta olduğunu söylemek mümkün değil. Evi sıklıkla temizlemek yeterli olurken, dışarıda girdiğimiz mekanların ya da marketlerin ne sıklıkta temizlendiğini ya da eczaneye girdiğinizde sizden önce kimin tezgaha dokunduğunu kontrol edebilmek mümkün değil. İşte bu noktada kişisel hijyeni sağlamak ve dışarıdan eve döndüğümüz anda dokunduğumuz her yeri temizlemek gerekiyor. Bu noktada çözüm olarak ise antibakteriyel el dezenfektanları herkesin imdadına koşuyor.

Dış dünyada maruz kaldığımız onlarca mikroptan korunmak için tercih edilen el dezenfektanlarının birçok çeşidi bulunuyor. Bu çeşitleri de ana hatları ile bakıldığında ürünün içeriği belirliyor. Alkollü el dezenfektanları, parasetik asit bazlı dezenfektanlar, halojen bazlı dezenfektanlar olmak üzere farklı farklı çeşitleri bulunmasının yanı sıra her birinin de etki derecesi birbirinden farklılaşıyor. Alkol oranı yüksek olan el dezenfektanları kullanmanın, hatta hep yanımızda taşımanın avantajlı yanı ise mikroplar üzerinde hemen etki edebilmesi. Özellikle boya içermeyen, kokusuz ve aromasız olan el dezenfektanları sağlık kuruluşları tarafından da çokça tercih ediliyor.

El dezenfektanı satın alırken mutlaka içeriğini kontrol etmeli ve dermatolojik testlerden geçirilip geçirilmediğine bakılmalı. Bunun sebebi ise, kullandığınız zaman elinizde bir tahriş olmasının önüne geçmektir. Son derece etkili olan el dezenfektanları mikropların, zararlı bakterilerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlarken aynı zamanda yağlı yapıları nedeniyle el için bakım özelliğine de sahiptir. Hatta kuru ciltler için 2 yönlü fayda sağladığı söylenebilir.

El Dezenfektanı Nerede Bulabilirim?

Farklı hacimlerde eczanelerde ya da marketlerde satılan el dezenfektanlarını satın alırken internetten araştırma yapmak, hatta internet üzerinden satın almak oldukça güvenlidir. Sağlık kuruluşlarında ya da kalabalık mekanlarda duvarda asılı bir aparat ile bulunan el dezenfektanları halk sağlığı için oldukça koruyucu olmakla birlikte her kalabalık alanda bulundurulması zorunlu değildir. Bu nedenle yanınızda taşıyabileceğiniz sprey el dezenfektanları da sizin hijyeninizi korumada yardımcı olacaktır. Küçük boyutlarda alıp, ofisinizde masanıza koymanız, çantanızın içinde taşımanız ya da arabada birer tane bulundurmanız sık kullanım adına da alışkanlık yaratacaktır.

Hijyen için son derece etkili olan el dezenfektanı birçok marka tarafından üretilmektedir. Eğer evde ya da ofiste kullanacaksanız daha çok 1000 ml ya da 500 ml şeklinde yüksek gramajlı alabilirken, yanınızda taşımak için 50 ml ya 100 ml el dezenfektanı şişelerinden satın almanız faydalı olacaktır.

El dezenfektan fiyatları ise içeriğine göre ve markanın tercih edilme oranına göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak bakıldığında, el dezenfektanlarının kullanma sıklığına göre değişmekle birlikte uzun süre gittiği görülmektedir. Çünkü içerisinde oldukça etkili kimyasallar barındırması sebebiyle, küçük bir sıkım kullanmak hijyen için yeterli olmaktadır. Ancak el dezenfektanı kullanımında önemli olan miktardan da ziyade elin her tarafına sürülebilmesidir. Dezenfektan sürüldükten sonra yaklaşık 20 saniye boyunca avuç içinden parmak aralarına, el üstünden tırnak kenarlarına kadar tüm alanlara iyice yayılarak kullanılmalıdır. Etkisini ancak bu şekilde görmek mümkündür. Gün içerisinde kullanım sınırı bulunmamakla birlikte, özellikle dış mekanlarda vakit geçiren birisi sıklıkla kullanmalıdır. Kullanırken göz ile temas olmamasına özen göstermelidir.

Antibakteriyel ürünleri, el dezenfektanlarını satın alırken içeriğini kontrol etmeniz ve fiyat karşılaştırmasını mutlaka yapmanız gerekir. Hacimli ürünler satın aldığınızda ürün fiyatı daha ekonomik olabilmektedir. Bununla birlikte el dezenfektanı satışında, kimi zaman yanında hediye olarak temizlik mendilleri ya da duvara takma aparatları gibi küçük hediyeler de verilmektedir. Hijyenin son derece önemli olduğu günümüzde uzun süreli kullanım için bu tarz promosyon ürünlerini de değerlendirmeniz satın almada faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: