İçeriğe geç

Çocuğa Diş Fırçalama Nasıl Öğretilir?

Ufak ufak yürümeye başlayan çocuğunuz, zaman içinde daha da büyüdü değil mi? Daha ilk dünyaya geldiği günlerden bugüne, bebeğinizin gelişimi uzun bir süreçtir. Her geçen gün daha da sevimli, küçük bir adama dönüşen çocuğunuza bazı alışkanlık ve davranışları öğretmeye başlamanın zamanı gelmiş olabilir. Diş fırçalama gibi bazı önemli alışkanlıkları edindirmek, her anne babanın sorumluluğudur. Peki, çocuğa diş fırçalama nasıl öğretilir?

Çocuklarda Diş Fırçalama Eğitimi Nasıl Olur?

Bu alışkanlığı edinmelerini nasıl sağlayacağınızı bilemiyorsanız, bu ipuçlarından yararlanabilirsiniz…

Doğru Fırça Seçimi

Çocuğunuz için doğru diş fırçasını seçmek, fırçalama alışkanlığının kendisi kadar önemlidir. Markette gördüğünüz rastgele bir diş fırçasını almayın. Çocukların kullanacağı diş fırçası, mutlaka yumuşak fırçalı olmalı. Çocukların boyuna uygun, küçük bir fırça seçmelisiniz. Ayrıca, yuvarlak başlığa sahip bir fırça seçin; böylece çocuğunuzun, dişlerini fırçalarken onları inciteceğini düşünmek zorunda kalmazsınız.

Doğru Diş Macunu Seçimi

Çocuğa diş fırçalama eğitimi verirken dikkat etmeniz gereken bir nokta da doğru diş macunu seçimidir. Çocuklar için yapılmış olan diş macunlarını seçtiğinizden emin olun. Yetişkinlerin kullandığı diş macunları yüksek florür içerdiğinden, çocuklar daha düşük florür içeriğine sahip diş macunu kullanmalılar. Mümkünse organik diş macunlarını tercih edin.

Temel Konulara Ulaşın

Çocuğunuzun ağız hijyenini korumasına yardımcı olmak; tüm hayatı boyunca sağlıklı bir ağıza ve sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlamak için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Burada mutlaka bilmeniz gereken bazı şeyler var;

  • Çocuğunuz dişlerini fırçalarken, ona nazik yaklaşın. Çocuklar hassas dişlere sahiptir; bu nedenle nazik ve dikkatli olun.
  • Bezelye büyüklüğünde bir diş macunu yeterli olacaktır. Çocuğa diş fırçalama eğitimi verirken, önce arkadaki dişlerden başlayın.
  • Fırçayı belirli bir açıda tutun. Sağ, sol, üst ve alttaki dişlerdeki yiyecek parçacıklarını temizlemek için dairesel hareketler kullanın.
  • Yiyecek parçacıklarını temizlemek için tüm dişlerde, fırçayı aşağı ve yukarı hareket ettirin.
  • En son, ön dişlere geçin. Fırçayı, yukarı ve aşağı doğru hareket ettirerek, ön dişlerinizin ön ve arka taraflarını hafifçe ovun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: