İçeriğe geç

Çilingire İhtiyaç Duymadan Kırık Anahtar Kilitten Nasıl Çıkarılır?

Kimi zaman bir çilingirden yardım almaktan başka çareniz kalmaz. Her şeyden önce profesyonellerdir ve ne yapmaları gerektiğini çok iyi bilirler. Bununla birlikte, çok pahalı çalışabiliyorlar, özellikle de geceleri, hafta sonları ya da tatil günlerinde. Şu bir gerçek ki anahtarınız da en uygunsuz zamanda kırılır ve daha fazla ödeme yapmak zorunda kalırsınız.

Anahtarınızın en azından bir kısmı kilitten dışarı çıkmış durumda mı? Öyleyse şanlısınız. Kilidi yağlamak için bir miktar yağ ya da WD-40 kullanın. Kilidin içerisinde püskürtme yapmayı kolaylaştıran uzun ve ince bir ağızlıkla birlikte satıldığı için WD-40 kullanmanızı tavsiye ediyoruz.  Yağı kullanırken cömert davranmaya çalışın ve anahtar ile silindir arasını iyice yağladığınızdan emin olun. Kilit tamamen yağlandıktan sonra, anahtarı dışarı çekmek için tek ihtiyacınız olan bir pensedir.

Anahtarınız kilidin içerisinde ulaşamadığınız bir yerde mi sıkışmış? Sorun değil, yine de bir çözüm bulabiliriz. Mümkünse, anahtara yapışmak ve kalan kısmını dışarı çıkarmak için güçlü bir mıknatıs kullanabilirsiniz. Bu yöntemin kötü yanı herkesin bu şekilde bir mıknatısa sahip olmadığı gerçeğidir. Hatta böyle bir mıknatısa sahip olsanız bile anahtar içeride kalmaya devam edebilir. Diğer bir yöntem ise anahtarın elinizde kalan kısmına güçlü bir yapıştırıcı sürüp sıkışmış olan kısmına yapıştırmaktır. Bir süre bekledikten sonra içeride kalan kısmı dışarı çekmeye çalışabilirsiniz.

Bu yöntemler işe yaramazsa, umutsuzluğa kapılmayın.

Bıçağı, dişliler küçük birer kanca gibi bakacak şekilde kilidin içine doğru itin. Bu, testereyi anahtarı kilidin dışına çıkarmaya çalışmak üzere bir olta haline getirecektir. Anahtarı çıkarmak için bıçağın testere ağzını yukarı ve aşağı hareket ettirin. Biraz zaman alabilir, ancak bir kez doğru yerden tutturduğunuzda anahtar hemen açılacaktır.

Anahtar kilitten çıktı mı? Harika! Şimdi tek yapmanız gereken yedek anahtarınızı alıp kilidi açmak. Fazladan bir anahtara sahip değilseniz, elinizdeki anahtarın yarısı kullanılabilir durumdaysa, çilingir, kırılmış anahtarınızı çoğaltabilir. Eğer tamamen tahrip olduysa, muhtemelen kilidi değiştirmeniz gerekecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: