İçeriğe geç

Yüzü Doğru Yıkamak İçin Bilmeniz Gerekenler

1. Aşırı Sıcak Su İle Durulama

Kışın aslında bu çoğumuzun yaptığı bir hata. Yüzümüzü yıkarken veya durularken sıcacık suyun rahatlatıcı etkisine kendimizi bırakıyoruz. Genellikle musluklarda sıcaklık ayarını anında tutturmak zor olabildiği için bu suyun sıcaklığı zaman zaman biraz fazla da olabiliyor. Sıcak su cildin kurumasına sebep oluyor. Zaten kuru bir cildiniz varsa bu şekilde daha fazla kurumasına ve pul pul dökülmesine sebep olabilirsiniz. Özellikle dışarıdan yeni geldiyseniz ve cildiniz soğukken sıcak suyla yıkamak tahriş edip kılcal damarlara zarar verebilir.

2. Aşırı Yıkama

Yüzü yıkamamak mikropların ciltte birikip çeşitli cilt problemlerine yol açmasına sebep olur. Zaten günlük olarak hemen hemen herkes günde bir kaç kere yüzünü yıkar. Ama bu sayı yükselmeye başlarsa tahrişe sebep olur, yağ üretimini artırır, ve cildinizin erken yaşlanmasına yol açar.

Yüzünüzü günde 2 kere yıkamak normal olarak kabul edilebilir. Bunun için de en uygun zamanlar sabah kalktığımız zaman ve gece yatmadan önceki zaman olacaktır.

3. Kirli Ellerle Yıkama

Birçok insan ellerini yıkamadan yüzlerini yıkıyor. Eğer pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız yüzünüzü yıkamadan önce ellerinizi iyice temizlediğinizden emin olun. Ellerinizi iyi ve kaliteli bir ıslak sabun ile yıkamanız da önemli.

4. Yanlış Temizleyici Kullanma

Çoğu kişi yüzünü temizlemek için temizleyici bir üründen faydalanıyor. Yanlış ürünü kullanmanın cildinize sağladığı faydadan çok zararı var. Bildiğiniz gibi farklı cilt tiplerinin farklı ihtiyaçları var. Burada öncelikle kendi cildinizi tanımalısınız daha sonra cildinize uygun ürünler kullanmalısınız.

İyi bir cilt temizleyici ürünü cildinizdeki doğal koruyucu yağları cildinizden sökmeden kiri, makyaj kalıntılarını ve ölü hücreleri temizler. İyi bir temizleyici, temizleme işleminden sonra size cildiniz nemlenmiş ve sağlıklı hale gelmiş şeklinde bir his vermeli.

5. Hemen Nemlendirici Uygulamama

Yine birçoğumuz yüzümüzü yıkadıktan sonra nemlendirici uygulamıyoruz. Cildimizin en çok ihtiyacı olan şey nemdir ve bu nemin ciltten uzaklaşması demek çeşitli sorunların kapısını aralamak demek. İşte yüzümüzü yıkadığımız zaman da cildimizdeki nem oranını düşürmüş oluyoruz. Yıkama sonrası hemen nemlendirici uygulayarak cildimizin ihtiyacı olan nemin düşmediğinden emin oluruz. Yüzünüzü yıkayıp kuruladıktan sonra hemen nemlendirici uygulamayı unutmayın!

6. Makyajı Temizlemeden Yıkama

Bazı temizleyici ürünlerinin özellikleri arasında makyajı çıkarma da yer alıyor. Bu ürünleri kullanarak yüzünüzü temizlediğinizde makyajı temizlemenize gerek olmadığını düşünüyorsunuz. Ama bu tamamen doğru değil. Yüzünüzü yıkamadan önce makyajı çıkarmak en doğru işlem olacaktır. Bu sayede temizleyici gözeneklerin içlerine daha derine işleyerek çok daha sağlıklı bir temizleme işlemi sağlayacak.

Makyajı çıkarmak için ayrı bir ürüne para ödemenize gerek yok. Evde makyaj çıkarmak için ev yapımı makyaj çıkarıcılar yapabilirsiniz. Elinizde varsa Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağını da makyaj çıkarmak için kullanabilirsiniz. Daha önceden yazdığımız makyajı silmeden uyumanın zararları eğer makyajı silmeden uyuyorsanız cildinize verdiğiniz hasarı gözler önüne seriyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: